Що таке колаген?

Сьогодні на ринку можна зустріти найрізноманітніші продукти із вмістом колагену. Серед них медичні засоби, доглядова та декоративна косметика, а також продукти харчування, напої та інше. Існує поширена думка, що колаген необхідний для того, щоб шкіра була молодою та пружною. Насправді, він необхідний як поліпшення зовнішнього вигляду, а й повноцінної роботи внутрішніх органів, має і безліч інших переваг.

Що ж це за речовина і чому вона останнім часом стала настільки популярною серед споживачів? Пропонуємо ознайомитися з основними властивостями колагену, різновидами та перевагами його регулярного вживання.

что таке колаген

Що таке колаген?

Перш ніж придбати антивіковий крем або почати прийом харчової добавки, до складу якої входить дана речовина, варто розібратися в її особливостях та властивостях. Отже, колаген є ниткоподібним білком, що виступає у ролі найважливішої складової сполучної тканини. Крім того, він відповідає за забезпечення її еластичності. Близько третини всіх білків, що містяться в організмі людини, становить колаген, тому переоцінити його неможливо.

Всупереч поширеній думці, що колаген є структурним білоком шкіри, він також є ключовим компонентом різних систем організму, до яких, зокрема, належать волосся, нігті та зуби, суглоби, кістки та сухожилля.

Про властивості даної речовини говорить саме її найменування, що походить від грецького слова «kolla» (у перекладі «клей»). Саме такою є його основна функція, яка полягає в утворенні фібрил, тонких білкових волокон, які, у свою чергу, скріплюють між собою клітини та дозволяють тканинам витримувати суттєві навантаження. Крім цього, речовина здійснює цілу низку сприятливих впливів, на які слід звернути особливу увагу.

Чому колаген необхідний людському організму

колаген для хрящів

Щоб зрозуміти, для чого необхідний колаген нашому організму, варто сказати про дію, яку надає ця речовина. До переваг вживання спеціальних препаратів, основним компонентом яких є колаген, належать:

 • мінімізація виникнення больових відчуттів у суглобах – як під час активних фізичних навантажень, і у стані спокою;
 • поліпшення рухливості суглобів та загального стану кісткової системи;
 • прискорення відновлювального процесу після тренувань, що особливо потрібне спортсменам;
 • покращення стану шкіри, а також сприятливий вплив на зменшення та профілактику целюліту;
 • відновлення функцій кишечника, а також профілактика захворювань, пов'язаних із роботою травного тракту;
 • заповнення нестачі білка, що особливо підійде тим, хто дотримується дієти та хоче отримати додаткову підтримку у цей період;
 • посилення метаболізму, що позитивно впливає прискорення зниження зайвої ваги;
 • уповільнення процесів старіння, що проявляється як зовнішніми факторами, так і внутрішньо;
 • зменшення дрібних зморшок, розгладжування шкіри та повернення її еластичності;
 • загальне оздоровлення та оновлення шкірного покриву.

У той же час недостатня кількість колагену, що міститься в організмі людини, може стати причиною появи цілого ряду недуг. Так, його недолік може спровокувати розвиток різних захворювань серця та судин, опорно-рухового апарату, появу ламкості нігтів та випадання волосся, сприяти погіршенню стану шкірного покриву, стрімкому падінню зору, негативно вплинути на появу м'язової слабкості та швидкої стомлюваності тощо.

На зниження рівня колагену в організмі може впливати низка факторів. Зокрема, це може бути неправильне харчування та вміст у повсякденному раціоні великої кількості цукру та інших шкідливих продуктів, малорухливий спосіб життя, перебування у несприятливій екологічній обстановці та стресових ситуаціях, брак сну, а також шкідливі звички (такі як куріння, вживання алкоголю та наркотиків).

Заповнити недостатню кількість колагену можна як за допомогою певних продуктів харчування, так і за допомогою спеціальних комплексів, до складу яких входить ця речовина. При цьому варто уважно ставитись до вибору подібних препаратів, віддаючи перевагу високоякісній продукції від найкращих світових та вітчизняних виробників.

Основні різновиди колагену

У природі існує близько шістнадцяти різновидів колагену, кожен із яких має відмінні риси. Серед них фахівці виділяють чотири основні групи, з характеристиками яких варто ознайомитись ближче:

 • Тип І, що є найпоширенішим і найкраще вивченим. Близько 90% всього колагену, що міститься в людському організмі, належить саме до цієї групи. Даний різновид речовини, що являє собою міцні та еластичні волокна, безпосередньо впливає на правильне формування таких систем у тілі людини, як кістки, сухожилля, шкіра, кровоносні судини, зуби та сполучна тканина.
 • Тип ІІ. Цей тип відрізняється будовою, являючи собою більш пухкі волокна. Крім того, для нього характерні відмінності і в плані функцій, що виконуються. Так, даний тип речовини бере безпосередню участь у освіті хрящової тканини, і навіть благотворно впливає формування гнучких, міцних і здорових суглобів.
 • Тип ІІІ. Незважаючи на те, що цей різновид є третім за класифікацією, за своєю поширеністю вона займає впевнене друге місце. Складається цей тип речовини з ще більш гнучких, тонких та розтяжних фібрил, пучки яких сплетені в еластичні волокна. Основна частина цього виду колагену міститься в кишечнику та зосереджена у його стінках. Крім того, даний тип бере участь у збиранні колагену першого типу. Також він необхідний для того, щоб підтримувати структуру внутрішніх органів, м'язів і великих артерій, а недостатня його кількість в організмі може призвести до виникнення серйозних порушень, зокрема, розривом кровоносних судин.
 • Тип IV. Саме цей різновид колагену зустрічається в більшості доглядових і декоративних косметичних засобів, оскільки є основним компонентом базальних мембран, що знаходяться в глибоких шарах шкіри і з'єднують між собою епідерміс і дерму. Крім цього, колаген цього типу є невід'ємним учасником будівництва кришталика ока. Крім властивостей і функцій, що виконуються, цей вид має відмінності і за формою. Так, він є нефібрилярним колагеном – тонкою тривимірною сіткою гратчастої. Це суттєво відрізняє його від перших трьох типів. Крім того, самостійно формувати колагенові волокна цей білок не може.

Найкращі колагенові добавки, на які варто звернути увагу

Якщо з тим, що таке колаген і для чого він потрібен, ви розібралися, то в якому вигляді його застосовувати знають далеко не всі. Найчастіше на ринку можна знайти колаген, представлений у таблетованій формі, але є й такі препарати, які випускаються в рідкій або порошковій формі, а також швидкорозчинних капсулах. Ви можете вибрати той варіант з представлених, який буде найбільш зручним для вас.

Крім форми випуску, увагу варто приділити виробнику, який неодмінно має бути надійним та перевіреним. Пропонуємо вам найкращі препарати із вмістом колагену від провідних українських та зарубіжних брендів, які відрізняються якісним складом та високою ефективністю застосування:

 • Kolagen Activ Plus Sport Edition – препарат польського виробника Olimp спеціально розроблений для тих, хто активно займається спортом та потребує додаткової підтримки зсередини. Комплекс не тільки заповнює втрачений під час силових навантажень колаген, а й сприяє швидкому відновленню після тренування, захищає м'язи від руйнувань, а сполучні тканини – від пошкоджень.
 • Collagen Liquid Scitec Nutrition – продукт у рідкій формі від бренду Scitec Nutrition, що дозволяє корисним речовинам засвоюватися швидше. Він активно бореться з ознаками старіння, за що й отримав назву справжнього молодільного еліксиру.
 • Collagen from Wild-Caught Fish – високоякісний препарат від відомого українського бренду Perla Helsa, який є чудовим джерелом якісного колагену, необхідного для підтримки організму, покращення стану шкіри, волосся та нігтів, а також зміцнення сухожиль, суглобів та м'язів.
 • Collagen Universal Nutrition – комплекс від американського бренду Universal Nutrition, розрахований на 60 порцій. Це відмінний додаток до збалансованого раціону, який заповнить необхідну кількість колагену в організмі.
 • Collagen від BioTech USA – гідролізований колаген, який відрізняється високою якістю та гарантованою ефективністю за умови регулярного та правильного застосування.

Придбати представлені харчові добавки можна у будь-який час у спеціалізованому інтернет-магазині спортивного харчування та біодобавок FITNUTRITION. У каталозі ви знайдете й інші назви товарів, серед яких зможете вибрати саме те, що найкраще вам підійде. Якщо ж буде потрібна професійна допомога в підборі потрібного засобу, ви завжди зможете проконсультуватися з фахівцями магазину і зробити справді правильний вибір з урахуванням своїх вимог та переваг.

Особливості прийому препаратів із вмістом колагену

Вибравши відповідну харчову добавку з колагеном, дуже важливо вивчити особливості та правила її застосування. Саме від цього залежить результат, якого вам вдасться досягти в результаті вживання правильно підібраного препарату.

Загалом правила прийому колагену безпосередньо залежать від того, в якій формі ви підібрали для себе конкретний препарат. Перед тим, як розпочати прийом, необхідно уважно ознайомитися з інструкцією від виробника, яка доповнює заводську упаковку. Говорячи про загальні рекомендації, слід зазначити, що не можна перевищувати допустиму середню денну дозу, яка становить 5 г речовини. Якщо ж ви спортсмен, то дозування може бути збільшена до 10 г.

 

17.08.2022
Ваш відгук буде першим!
ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР
Ваша оцінка  
captcha
повернуться