Амінокислота бета-аланін (β-аланін, англ. Beta alanine) входить до складу карнозина (дипептид, вид білка) і вітаміну B5. У досить великій кількості бета-аланін знаходиться в клітинах м'язової тканини і головного мозку.
Джерелом цієї амінокислоти для людини можуть бути багато продуктів тваринного походження:
Відомо, що головною причиною стомлюваності під час фізичних навантажень є накопичення кислот в м'язах (зокрема, молочної кислоти). Карнозин здатний пригнічувати цей негативний процес (функція pH-буфера), тобто він сприяє підвищенню витривалості людини. Також дослідження показали його позитивний вплив на скоротливу здатність м'язів. При цьому сам карнозин в травному тракті розпадається, і бета-аланін йде у вільному вигляді, і тому в спортивному харчуванні частіше використовується саме бета-аланін. Ціна на бета-аланін в Україні доступна для кожного.
Дія, яке виробляє спортивне харчування бета-аланін:
Оскільки beta alanine цінний насамперед як ефективний pH-буфер, він корисний в тих видах спорту, де є анаеробні і аеробні навантаження, наприклад, в бодібілдингу. Спостереження показали, що в легкій атлетиці бета-аланін не дає значних поліпшень результатів спортсменів.
Відомо, що ефекти, які виробляє бета-аланін, аналогічні дії креатину, але потрібно розуміти, що ці речовини працюють по-різному і не можуть бути заміною один одному. Креатин бере участь у більш швидкому енергетичному циклі з АТФ, тоді як дія бета-аланіну пов'язано з розщепленням глюкози і проявляється дещо пізніше. Має сенс приймати обидва препарати, і саме в такому тандемі вони дають максимальний ефект.
При дотриманні рекомендованих доз бета аланін не шкідливий для здоров'я. Деякі атлети відчувають поколювання в шкірі обличчя і шиї, але ці ефекти короткострокові і швидко йдуть при зниженні дозування. Рекомендується приймати бета-аланін по 4-5 г на добу курсом від 4 до 12 тижнів.